16. 6. 2024

Význam úpravy parametrov vody

Mať k dispozícii nezávadnú a čistú vodu s vhodnými parametrami by dnes nemal byť problém. Ako ale upraviť vodu, ktorá nemá správne zloženie? Tvrdá voda nemusí predstavovať problém iba pre naše telo. Najviac ovplyvňuje tento parameter vody práve elektrické spotrebiče a zariadenia, ktoré s tvrdou vodou prichádzajú do kontaktu. Výsledkom je znižovanie kvality funkcií spotrebičov, ich zvýšená kazivosť a zanášanie. Najviac zasiahnuté sú spotrebiče ako umývačka riadu, práčka alebo kávovary. Keďže táto elektronika nepatrí práve k najlacnejším, mali by sme spozornieť ak zachytíme varovné príznaky nadmerného ukladania vodného kameňa. Jednoduchým domácim testom môžeme okamžite zistiť, či je naša voda príliš tvrdá.

tvrdá voda spôsobuje usadzovanie vodného kameňa

Možno ste si všimli zvýšenú spotrebu energií, po použití spotrebičov, ktoré k svojmu výkonu používajú vodu. Na vine je vodný kameň. Našťastie existujú jednoduché metódy na úpravu parametrov vody. Tieto jednoducho a účinne vyrovnajú pomery minerálov – hlavne vápnika a horčíka. Ak teda spozorujete problémy so spotrebičmi alebo nánosy vodného kameňa na sklenenom sprchovom kúte, neváhajte siahnuť po pomocníkoch na odstránenie tohto problému. Vyhnete sa tak napríklad aj podráždeniu či neprimeranému vysušovaniu pokožky po kúpeli.

ochráňte svoje spotrebiče

Ako upraviť tvrdosť vody?

Tvrdosť vody môžeme upraviť napríklad zmäkčovačom vody do domu. Ten funguje na princípe iontovej výmeny. Nastáva odstránenie minerálov, ktoré voda obsahuje a nahradenie ich za iné ióny. Napríklad draslík alebo sodík. Zmäkčovače vody sú regulované soľou. Po inštalácii zmäkčovača vidíte rozdiel nielen na spotrebe energie ale aj na chuti vody. Tá bude lahodnejšia a bez minerálnych sedimentov. Okrem toho znížite riziko kožných problémov. Umývanie pokožky a vlasov tvrdou vodou totiž pokožku vysušuje. Minerálne sedimenty sa dostávajú do pórov, ktoré sú zanesené a vytvárajú tak priestor pre vznik kožných problémov. Rovnako na tom budú aj vaše vlasy. Časom spozorujete takzvané drótovité vlasy, ktoré sa ťažko rozčesávajú. Sú krepovité a lámu sa. Takisto je viac ako pravdepodobné, že stratia svoj lesk. Skúste to teda s úpravou vody a doprajte si to, čo potrebujete.